105 rocznica odzyskania niepodległości

105 rocznica odzyskania niepodległości

„Do kraju tego,

Gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Do darów Nieba,

Tęskno mi, Panie…”

                             Cyprian Kamil Norwid

Piękne słowa poety, oddają niezmierną tęsknotę za Ojczyzną. Nie wolno zapominać ile tragedii i dramatu przeżyli Polacy w walce o upragnioną wolność. O tej tragedii i ważnych wydarzeniach pamięta również cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1
w Mszanie Górnej. 10 listopada 2023 roku obchodziła 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uroczysty Apel rozpoczął się o godzinie 9:00. Wprowadzenie Sztandaru Szkoły i odśpiewanie Hymnu Polskiego uwieńczyło tę ważną chwilę.

Odbyła się część artystyczna, która została przygotowana przez uczniów klasy 5 i 2 wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Heleną Domagałą i p. Marią Szczucką. Uczniowie deklamowali wiersze, przedstawili scenkę oraz pantomimę o losach Ojczyzny podczas zaborów, a to wszystko było przeplatane piękną muzyką. Po części artystycznej Dyrektor szkoły Jarosław Mazur podziękował młodym artystom za występ i rodzicom za udział w akademii. Również w swoim przemówieniu nawiązał do rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz związanych wydarzeń ze Świętem Listopadowym ważnym dla każdego Polaka. Akademia miała na celu uczczenie ważnego wydarzenia, przybliżenie losów Polski, ale także wzbudzenie emocji związanych z utratą wolności i wiekową walką Polaków o odzyskanie niepodległości! Stroje galowe, odpowiednia postawa najmniejszych i najstarszych uczniów świadczyła o niezmiernym szacunku do Ojczyzny i sercach pełnych patriotyzmu.

                                                                                                                                                                                                 Helena Domagała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content