104 rocznica odzyskania niepodległości

104 rocznica odzyskania niepodległości

Czy Ojczyzna może mieć różne oblicza?

    Święto Niepodległości obchodzone co roku 11. listopada, jest dla nas niezwykłym przywilejem. W odróżnieniu od innych państw, możemy cieszyć się pokojem i wolnością. Dlatego w odświętnych strojach, przyozdobieni biało – czerwonymi kotylionami uczniowie naszej szkoły zebrali się wspólnie, aby uczcić kolejną rocznicę niepodległości.

    Na początku występujący opowiedzieli krótką historię o symbolach narodowych: biało – czerwonej fladze, herbie i hymnie państwowym. Następnie widzowie zostali przeniesieni do studia telewizyjnego „Pod polską strzechą”. Dziennikarki próbowały rozstrzygnąć kwestię czy na Ojczyznę można znaleźć jedną, wspólną definicję. Zaprosiły kilku gości i okazało się, że choć każdy z nas szczerze kocha Polskę, to patriotyzm u różnych ludzi może znaczyć zupełnie co innego.

    Przedstawieniu towarzyszyła patriotyczna oprawa muzyczna, a także dekoracje nawiązujące do jego treści. Na szczególną uwagę zasługuje śpiew Marii Bieniek i Ady Albrzykowskiej oraz gra na skrzypcach Zuzanny Kijek.

    Niezwykle wzruszającym momentem był występ dzieci z Ukrainy, którzy uczęszczają do naszej szkoły. Zaśpiewali fragment piosenki „Niech nam żyje wolna Ukraina” i powiedzieli, że chociaż ich Ojczyzną jest Ukraina, to obecnie Polska jest miejscem, gdzie czują się bezpieczni i wolni.

Nie sposób nie wspomnieć o występie wychowanków p. Anny Godawskiej z klasy „0”, którzy poprzez śpiew, strój i choreografię wyrazili, co dla nich znaczy Polska.

    Na koniec pozostaje podkreślić jak dużą wartością jest dla nas niepodległość. Dbajmy o nią na co dzień, nie tylko w dni świąteczne.

                                                                                                                                                             mgr Anna Juzuń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content