Kopalnia soli w Bochni.

Kopalnia soli w Bochni.

Wycieczka do Nowego Wiśnicza i Bochni

       W dniach 9 – 10 marca, klasy V i VI wzięły udział w wycieczce do Nowego Wiśnicza i Bochni. W pięknym wiśnickim zamku, którego historia sięga XIV wieku, uczniowie wzięli udział  w warsztatach alchemicznych. W tajemniczej scenerii zostali przeniesieni do czasów,          w których alchemia była sztuką niezwykłą. Sami mogli doświadczyć „ wybuchowych” doświadczeń, odczytać tajną wiadomość i zawiłą recepturę alchemika. Dzieci nauczyły się posługiwać prostym sprzętem laboratoryjnym i samodzielnie wykonały kilka doświadczeń chemicznych, które pobudziły ich wyobraźnię. Każdy własnoręcznie wykonał perfumy, które zabrał na pamiątkę do domu. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zamku, podczas którego pani przewodniczka opowiedziała jak to bywało w czasach od Batorego do Sobieskiego – królowie, wodzowie, elekcja, warstwy społeczne, największe bitwy tego okresu, obyczaje, naczynia stołowe, stroje i uzbrojenie rycerzy, przysłowia, które przetrwały do dziś. Po pasjonującym pobycie w zamku, uczestnicy wycieczki udali się do Kopalni Soli w Bochni, gdzie po pysznym obiedzie, udali się na  trasę turystyczną,  podczas której zapoznali się z historią kopalni,  poznali zwyczaje górników, zobaczyli pięknie wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze. Dzięki podziemnej ekspozycji multimedialnej uczniowie mogli stanąć twarzą w twarz z księciem Bolesławem Wstydliwym,  królem Kazimierzem Wielkim, żupnikami genueńskimi oraz duchem cystersa. Niewątpliwą atrakcją była przejażdżka podziemną kolejką. 250 metrów pod ziemią uczniowie mieli nocleg  w wykutej komorze solnej. Przed snem była wspaniała zabawa na podziemnym boisku, sali balowej i przy stolikach.

   Było wspaniale !!!   Na facebooku szkoły więcej zdjęć.                 Anita Ziemianin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content