„Nie HEJTUJ!!!” Nie hejtuje! Reaguje

„Nie HEJTUJ!!!” Nie hejtuje! Reaguje

„Nie HEJTUJ!!!” Nie hejtuje! Reaguje

Dni Przeciwko Przemocy w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej

W dniach 21.11-03.12 2021 już po raz dwudziesty w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej zrealizowana została akcja profilaktyczna „Dni Przeciwko Przemocy”.  W bieżącym roku szkolnym przebiegała ona pod hasłem „Nie HEJTUJ!!!” Nie hejtuje! Reaguje.

W ramach akcji wychowawcy każdej  klasy, przeprowadzili godziny wychowawcze poświęcone tematyce hejtu w internecie. Odbył się również konkurs plastyczny. Uczniowie klas 4 -8 mieli przygotować komiks pt. „Nie Hejtuj” natomiast uczniowie klas 1-3 plakat pod tym samym tytułem.

W czasie trwania tegorocznej akcji pojawiły się dni szczególne:

 • 11– Dzień dobrego słowa – w tym dniu każdy miła przyjść do szkoły z przypiętą do ubrania karteczką z wybranym przez siebie miłym słowem/ słowami (np. Lubię Cię, Miło Cię widzieć, Jesteś wyjątkowa, Jesteś super, Wyglądasz świetnie itp.)
 • 12- Dzień uśmiechu – w tym dniu każdy otrzymał emotkę z uśmiechem, którą przypina do ubrania.
 • 12– Dzień dobrych uczynków- w tym dniu, każdy miał zrobić przynajmniej jeden dobry uczynek, który zapisany na karteczce przypinał do symbolicznego serca na holu głównym szkoły.

03 grudnia odbyło się podsumowanie tegorocznej akcji. Uczniowie klasy 7 zaprezentowali widowisko  profilaktyczne pt. „Lepszy Internet zależy od Ciebie! Działajmy razem” nastąpiło również ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. Najlepsze prace zostały nagrodzone nagrodami rzeczowymi, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Istotnym jest, że udało się skłonić naszych uczniów do chwili refleksji i zadumy nad swoim postępowaniem i zachowaniem wobec innych, zwrócić ich uwagę na problematykę hejtu w internecie.

W dniu kończącym całą akcję zaprezentowano także zasady postepowania dla ofiar hejtu:

 1. Zastanów się, zanim odpowiesz na „hejterski komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili.
 2. Nie odpowiadaj agresją na agresję- w ten sposób prowokujesz hejtującego do dalszego obrażania.
 3. Nie lajkuj, nie udostępniaj „hejterskich „komentarzy- w ten sposób jedynie zwiększysz ich uwagę.
 4. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.
 5. Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści.
 6. Nie każda krytyka to hejt.
 7. Gdy coś cię denerwuje lub ci się nie podoba, wyraź to kulturalnie. Nie hejtuj!
 8. Nie rezygnuj z tego co myślisz, mówisz i robisz tylko ze względu na hejterów.
 9. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejtem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń

na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

 1. Zablokuj hejt korzystając ze strony hejtstop.pl

 

Dni Przeciwko Przemocy, które odbywają się w naszej szkole cyklicznie, są ważnym elementem działań profilaktycznych. Pomysłodawcami i koordynatorami całego przedsięwzięcia są: Rafał Borowiecki i Anna Mrózek-Kotarska. Należy nadmienić iż corocznie akcja finansowana jest przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej.

Głęboko wierzymy w to, że podjęte działania trafiły do grupy młodych odbiorców i być może skłoniły ich do refleksji, zastanowienia się, a być może zmiany swojego stosunku do drugiego człowieka.

pedagog szkolny:

mgr Rafał Borowiecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content