„ŚWIETLICOWA METAMORFOZA”

Dyrekcja i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i ich rodziców, dokładają wszelkich starań, by zapewnić dzieciom, jak najlepsze warunki do nauki i harmonijnego rozwoju. Ważnym miejscem w szkole, które sprzyja rozwojowi dzieci jest świetlica szkolna. Głównym zadaniem świetlicy jest organizacja czasu wolnego dzieci pozostających na terenie szkoły po zakończeniu lekcji, zapewnienie opieki wychowawczej, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków.

Będąc świadomymi czasu, który dzieci spędzają na świetlicy, wpadł nam do głowy pomysł, by stworzyć takie pomieszczenie, w którym dzieci miały by wspaniałe warunki do pracy, zabawy oraz spędzania wolnego czasu. Postanowiliśmy zgłosić  naszą świetlicę  do akcji „Się gra się ma Bezpieczny Playroom”. Akcja dawała placówkom oświatowym szansę na przemianę świetlicy w nowoczesną salę gier dla dzieci oraz wyposażenie w postaci naklejek ściennych i zestawów gier planszowych. Fundatorami nagród są Hasbro Poland Sp. z o.o oraz PZU SA i PZU Życie SA. Niestety zdobyliśmy zbyt małą liczbę głosów, ale wzbogaciliśmy się w nowe doświadczenia, odblaski oraz motywacje do dalszego działania.

Mieliśmy pomysł, plan działania i chęci. To pozwoliło nam na świetlicową metamorfozę.

W związku z sytuacja pandemiczna i okresową nieobecnością dzieci na świetlicy szkolnej, został wdrożony plan adaptacji nowego pomieszczenia świetlicowego. Plan został zrealizowany w ramach godzin przeznaczonych na zajęcia świetlicowe.  W ramach prac adaptacyjnych zostały wykonane następujące czynności:

• generalne posprzątanie sali 28, przeznaczonej na nowe pomieszczenie świetlicowe,
  • założenie umywalki i doprowadzenie wody,
  • pomalowanie ściany komina farbą tablicową,
  • namalowanie na ścianach postaci z bajek,
  • wykonanie elementów dekoracji sali,
  • wykonanie tablic informacyjnych,
  • pozyskanie środków na zakup rolet okiennych ( Sponsor)
  • zakup materiałów plastycznych, biurowych,
  • zakup gier i zabawek /klocków,
  • dostosowanie pomieszczenia do potrzeb dzieci- strefa nauki i zabawy,
  • zakup puff do siedzenia,
  • namalowanie na ścianach holu obok przedszkola, postaci z bajek.

Nowe pomieszczenie świetlicowe jest przestronne, jasne i przyjazne dzieciom. Stwarza możliwości do zabawy, rozwijania zainteresowań, higienicznej pracy i relaksu.

Udało nam się zrealizować plan dzięki wsparciu Pana Dyrektora Jarosława Mazura , własnej determinacji  oraz życzliwości pracowników szkoły.

Mamy nadzieję, że w następnych latach pracy, będziemy systematycznie doposażać Naszą Świetlicę .

Anna Mrózek-Kotarska