Wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 8-10 czerwca 2022r. w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę” odbyła się trzydniowa wycieczka szkolna w Góry Świętokrzyskie. Wzięli w niej udział uczniowie klas  V-VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej wraz z opiekunami. Szkoła uzyskała dofinansowanie w wysokości 11100,00zł.

Dzień 1. W dniu 08.06 uczniowie wraz z opiekunami zebrali się o 6:30 na parkingu szkoły gotowi na wyprawę w Góry Świętokrzyskie w ramach projektu Poznaj Polskę. Po trzech godzinach jazdy w komfortowych warunkach dotarliśmy do Jędrzejowa, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Przyptowskich. Mieliśmy okazję zobaczyć jedną z największych kolekcji zegarów słonecznych na świecie. Ich zbieraniem zajmował się lekarz z Jedrzejowa Feliks Przyptowski. Kolejnym punktem wycieczmki było zwiedzanie Zespołu Pocysterskiego z którym związany był biskup i kronikarz Wincenty Kadłubek Z Jędrzejowa przejechaliśmy autokarem pod ruiny Królewskiego Zamku w Chęcinach. Wprawdzie pogoda nie była dla nas łaskawa ale udało nam się wejść na basztę z punktem widokowym, zobaczyliśmy skarbiec zabytkową studnie Loch , dziedziniec tortur. Z zamku w strugach deszczu zeszliśmy ze zbocza i wyruszyliśmy zobaczyć jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych – Jaskinie Raj. W środku oprócz niskiej temperatury czekały na nas niesamowite stalaktyty, stalagmity, które przez miłość by lat wypełniły 180 metrowej długości podziemne korytarze. Urzekły nas perły jaskiniowe oraz jaskiniowe pająki choć nikt z nas nie chciałby mieć bliskiego kontaktu, bo to najbardziej jadowite pająki w Polsce. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do Domu Rekolekcyjnego w Skorzeszycach gdzie czekała już na nas obiadokolacja.

Dzień 2. Kolejny dzień wycieczki ogłosiły o 6:30 dzwony kościelne, wygrywając rywalizację z budzikami w komórkach. Pyszne śniadanie o 8:00 a o 9: 00 siedzieliśmy w autobusie gotowi na odkrywanie uroków Gór Świętokrzyskich. Pierwszym punktem było Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Nasi uczniowie siedząc w gimnazjalnych ławach słuchali ciekawej lekcji o życiu pisarza oraz o czasach, w których przyszło mu żyć. Vis a vis muzeum odwiedziliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej , które jest muzeum etnograficznym udostępniającym zabytki kultury ziemi świętokrzyskiej. Po zwiedzaniu obu obiektów wyruszyliśmy autokarem do Nowej Słupi, gdzie jest był początek Drogi Królewskiej na Święty Krzyż. Niebieski szlak Parku Świętokrzyskiego poprowadził nas przez jodłowo- bukowy las na Łysa Górę na której szczycie znajduje się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze, pozostałości wału kultowego przedchrześcijańskiego miejsca kultu Słowian, klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. oraz muzeum parku narodowego oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż z masztem o wysokości 157 m. Na szczycie mogliśmy podziwiać piękne widoki z klasztornej wieży natomiast w podziemnych kryptach groby benedyktynów. Najciekawsza trumna mieści się w osobnym pomieszczeniu. To krypta Jeremiego Wiśniowieckiego. Ciało księcia jest dobrze zmumifikowane i leży w szklanej trumnie, toteż jest dobrze widoczne, zachowanymi rysami twarzy. Po krótkim odpoczynku i uzupełnieniu energii pysznym kręconymi lodami ruszyliśmy w drogę powrotną. Dzisiaj pogoda w trasie nam dopisała za to po powrocie powietrze ochłodziła burza.

Dzień 3. Ostatni dzień naszej wycieczki przywitał nas rześkim powietrzem. Po śniadaniu, posprzątaniu pokoi wyruszyliśmy odkrywać kolejne zakątki regionu. Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęborku. Na miejscu zobaczyliśmy cudowna posiadłość naszego wspaniałego pisarza, otoczoną przepięknym parkiem. W muzeum dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy z biografii Sienkiewicza, między innymi to, że jego książki przetłumaczono na 100 języków. Z muzeum obraliśmy kierunek na jedno z najstarszych drzew w Polsce, czyli Dąb Bartek. Szacuje się, że Bartek ma 720 lat, jest naprawdę potężnym drzewem, a jego historia była warta poznania. Po chwili spędzonej z Bartkiem wyruszyliśmy do Bodzentyna by zwiedzić Zagrodę Czerniekiewiczow. Zagroda jest najstarszą i jedyną tak kompleksowo zachowaną małomiasteczkową zagrodą znaną z terenów Kielecczyzny. Jej najstarsze elementy (części domu mieszkalnego oraz budynki gospodarcze, wozownia i ogrodzenie) pochodzą z 1809 roku. Pozostałe trzy zostały dobudowane do domu. Izby mieszkalne pochodzą z lat 1870 i 1920. Około godziny 13 ej wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Mszany Górnej dotarliśmy około godziny 18ej. Więcej zdjęć na facebooku szkoły.

                                                                                                                                                                                         Red. Anna Mrózek – Kotarska1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content