Akcja profilaktyczna „Stop przemocy” – sprawozdanie
„Kropla życzliwości, ocean dobroci” – pod takim hasłem w naszej szkole w dniach 18 – 22.11 już po raz 23. odbyła się akcja profilaktyczna „Stop przemocy”. Tym razem zorganizowane zostały DNI ŻYCZLIWOŚCI, podczas których podjęto działania zapobiegające zarówno przemocy psychicznej, jak i fizycznej.
W poniedziałek 18.11, podczas apelu inaugurującego, uczniowie z klasy IV zaprezentowali „Piosenkę Bardzo Kulturalną”, wprowadzając tym samym wszystkich w tematykę nadchodzących dni.
We wtorek Samorząd Uczniowski pod opieką pani Agnieszki Karpierz przeprowadził Olimpiadę Życzliwości. Reprezentanci poszczególnych klas wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych łącząc współpracę, życzliwość i grę fair play.
W środę Wolontariat Szkolny z opiekunem panią Anitą Ziemianin zorganizował Dzień Ciasteczkowy. Było miło i słodko, a to za sprawą pysznych i pomysłowych babeczek – wypieków Wolontariuszy z klasy VII. Dzieci mogły zakupić babeczki z miłą niespodzianką: ukrytym życzliwym słowem, uśmiechniętą buźką lub nawet małym skarbem.
Również w środę pojawiła się Przestrzeń Życzliwości. Każdy uczeń mógł przyjść i wylosować karteczkę, na której znajdował się inspirujący cytat albo zadanie, dzięki którym można było wywołać uśmiech na twarzy kogoś innego.
W czwartek uczniowie obejrzeli spektakle w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”. Klasy I-III przedstawienie o przyjaźni i tolerancji pt. „Na końcu świata przygody misia i Kacpra pirata”, a klasy IV-VIII przedstawienie o promowaniu zdrowego stylu życia, skutkach prowadzenia ryzykownych działań związanych z używkami i o sile przyjaźni pt. „Asekuracja życia”.
Natomiast w piątek na korytarzach i w klasach szkolnych zagościł biały kolor. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, wyrażając sprzeciw wobec przemocy, nieżyczliwości, braku empatii i szacunku wobec innych, ubrali się na biało czyniąc piątek Białym Dniem.
Tydzień Życzliwości stał się okazją, aby wszyscy uczniowie zastanowili się nad tym, w jaki sposób mogą na co dzień być mili, uczynni i przyjacielscy, a tym samym unikać stosowania przemocy. W tym celu w każdej klasie zostały przeprowadzone warsztaty o życzliwości, w klasach I-III z udziałem pani psycholog Natalii Chorągwickiej, w klasach IV-VII wychowawców lub pedagoga specjalnego pani Anny Juzuń.
W różnych miejscach szkoły rozwieszono kartki z życzliwymi zdaniami. Uczniowie mogli sobie oderwać zdanie i wziąć ze sobą. Ogłoszono również konkurs plastyczny pt. „Bo w przyjaźni jest siła”.
W poniedziałek 25 listopada podczas apelu podsumowującego wręczone zostały nagrody za konkurs plastyczny, Olimpiadę Życzliwości oraz Biały Dzień. Należy nadmienić, iż akcja była współfinansowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej.
Organizatorami tegorocznej akcji byli: pedagog szkolny pan Rafał Borowiecki, pedagog specjalny pani Anna Juzuń, pedagog specjalny pani Wioleta Jarosz, psycholog szkolny pani Natalia Chorągwicka.
Anna Juzuń