Klasa VIII w Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince.

Klasa VIII w Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince.

            W dniu 06.06.2023 roku klasa  ósma SP 1 w Mszanie Górnej  wraz z wychowawcą i opiekunami  oraz klasą ósmą ze Szkoły Podstawowej w Łętowem pojechały do Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince, autentycznego miejsca pamięci. Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów z historią obozu, w którym podczas II Wojny Światowej zginęło wiele milionów ludzi różnych narodowości, a którą do tej pory znaliśmy tylko z lekcji.
            Aby dostać się na teren obozu, musieliśmy przejść przez bramki wykrywające metal oraz odebrać słuchawki. Podzieleni na dwie grupy, weszliśmy z przewodnikami na teren byłego obozu przez  bramę z napisem: „Arbeit macht frei”.
            Zwiedziliśmy blok pełniący funkcję więzienia gdzie poznaliśmy historię ojca Maksymiliana Kolbego  i  Gajowniczka. Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Aby uczcić pamięć ofiar, zapaliliśmy symboliczny znicz i złożyliśmy bukiet róż.
             Byliśmy w  bloku poświęconym historii Żydów w obozie. W jednym  z pomieszczeń, na dużych ekranach wyświetlane były przemówienia nazistów, stanowiące dowód na to, że planowali oni eksterminację ludzi tej narodowości jeszcze przed rozpoczęciem wojny. W sali obok znajdowała się olbrzymia księga z nazwiskami milionów Żydów, których udało się zidentyfikować.           

            Oglądaliśmy wystawy ułożone z przedmiotów  osobistych. Jedna z nich przedstawiała ogromną górę garnków, kolejna kilka tysięcy par butów. Dużą przestrzeń zajmowały też podpisane walizki.

            Następnie skierowaliśmy się do budynku będącego w czasie wojny  komorą gazową połączoną z krematorium. W komorze gazowej za pomocą gazu o nazwie cyklon B, masowo zabijano ludzi. Obok, w krematorium, mieściły się duże piece do spalania ciał. Tam zwiedzanie Auschwitz dobiegło końca i po oddaniu sprzętu udaliśmy się do autokaru, którym dotarliśmy do drugiego  etapu wycieczki, którym był  dawny obóz w Brzezince. Miejsce to powstało na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. 
            Na samym początku pani przewodnik pokazała nam oryginalny wagon, którym przywożono do obozu ludzi. Duża część obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku. Zachowały się jednak murowane baraki, które zajmowali więźniowie. Panowały w nich nieludzkie warunki: duża wilgoć, brud, zbyt mało miejsca dla setek ludzi.
          Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo.                                              Anna Mrózek – Kotarska 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content