NIEOBOJĘTNI

#NIEOBOJĘTNI

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia mini serialu inspirowanego prawdziwymi historiami. Przekonajcie się jak wiele może zmienić Twoja reakcja na przemoc wobec dziecka.

Linki do trzech odcinków mini serialu NIEOBOJĘTNI:

Nieobojętni – odcinek 1

Nieobojętni – odcinek 2

Nieobojętni – odcinek 3

REAGUJ na ZAGROŻENIE ŻYCIA

Jeżeli widzisz lub wiesz o poważnym zagrożeniu życia lub zdrowia dziecka, nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję, dzwoniąc pod numer 112 lub 997! 112 – ogólny numer alarmowy. Pracownik przekaże Twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej. 997 – numer alarmowy policji. Zadzwonisz do najbliższej jednostki. Numery alarmowe 112 i 997 są bezpłatne i czynne całą dobę. Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może:

• Zatrzymać osobę, która stosuje przemoc wobec dziecka – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni.
  • Zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa.
  • Rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty.

W konsekwencji osoby z różnych instytucji publicznych (m.in. policjant, psycholog, lekarz, pracownik socjalny) przeanalizują sytuację i podejmą działania mające na celu wsparcie dziecka, zapewnienie mu pomocy i bezpieczeństwa. W kontakcie z policją (telefonicznie lub na komisariacie) możesz też złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec dziecka. Gdy policja dostanie takie zgłoszenie, ma obowiązek zająć się sprawą.

Adres i numer telefonu do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej:

Ul. Spadochroniarzy 6, 34-730 Mszana Dolna, tel. 18 3310541

Poinformuj szkołę, przedszkole lub żłobek krzywdzonego dziecka

Zawiadom Sąd Rodzinny O sytuacji przemocy wobec dziecka w rodzinie

Sądem właściwym dla Gminy Mszana Dolna jest Sąd Rejonowy w Limanowej III wydział rodzinny i nieletnich, ul. Józefa Marka 19, 34-600 Limanowa.

Od 2017 r. każdy ma prawny obowiązek powiadomić organy ścigania, jeśli podejrzewa, że doszło do przestępstwa wymierzonego w dobro dziecka, jak ciężki uszczerbek na zdrowiu, gwałt i wykorzystywanie seksualne.

Więcej informacji na stronie: REAGUJ.fdds.pl